Yhdistyksen kokous – maaliskuu 2020

Finland Chapter logo

Yhdistyksen kokous – maaliskuu 2020

ACFE Finland ry kokous – maaliskuu // CPE 2

10.03.2020 klo 15:30 – 18:00

Kokouspaikka: Espoo Keilalahdentie 2-4 Fortum toimitilat (tarkempi paikka ilmoitetaan myöhemmin ilmoittautuneille).

Teemana kokouksessa on väärinkäytösten ennaltaehkäisy: väärinkäytösriskien arviointi.

Voiko väärinkäytöksen organisaatiossa estää jo etukäteen? Puhuja: Juha-Matti Laurio

Juha-Matti Lauriolta on ilmestynyt kirjat Talousrikosten ennaltaehkäisy ja havaitseminen sekä Talousrikosten tutkinta ja tutkintapyynnön laatiminen, jotka ovat saatavilla Kauppakamarin verkkokaupasta.

Väärinkäytösriskien arviointi. Puhuja: Paula Niemi

Käymme läpi 2019 ACFE Europe seminaarin antia väärinkäytösriskien arviointiin liittyen, sekä lyhyen case esimerkin väärinkäytösriskien tunnistamisesta.

Tilaisuus on ilmainen ACFE Finland ry:n jäsenille, muille osallistumismaksu on 60 euroa.

Maksimiosallistujamäärä 30 henkilöä.

Ilmoittaudu mukaan tästä

Tervetuloa!

2020 ACFE Fraud Conference Europe

conf-logo

ACFE järjestää huhtikuussa 5.-7. päivä Kööpenhaminassa 2020 ACFE Fraud Conference Europe seminaarin.

Rekisteröitymällä 5.3.2020 mennessä säästät 125€ osallistumismaksusta!

Seminaariin on myös ryhmäalennuksia 3, 5 ja 10 hengen ryhmille, eli kannattaa ottaa kollegat mukaan. Lisätietoja seminaarin hinnoittelusta täältä.

Tapahtuman esite on luettavissa täältä.

Tapahtuma on loistava tilaisuus verkostoitua muiden ACFE jäsenten sekä aiheesta kiinnostuneiden ammattilaisten kanssa, kuulla ajankohtaisista aiheista sekä kehittää omaa osaamista ja kerryttää CPE pisteitä.

***

conf-logo

ACFE organizes 2020 ACFE Fraud Conference Europe event in Copenhagen, Denmark on 5.-7. April 2020.

Register by 5. March 2020 to save 125€!

There are also group discounts available, the group discounts have price breaks for groups of 3, 5, and 10. The more that attend, the more each can save. Check out the site for the group pricing.

Joining the event is a great way to network with ACFE members and other fraud prevention professionals, develop your professional knowledge through interesting topical subjects and of course to earn CPEs.

 

Ammatilliset väärinkäytökset

Fraud-Week-Logo-horizontal

Ammatillisilla väärinkäytöksillä tarkoitetaan väärinkäytöksiä, jotka tapahtuvat organisaation vahingoksi ja joiden tekijöinä ovat organisaation työntekijät, johtajat tai omistajat.

Ammatilliset väärinkäytökset voidaan luokitella kolmeen pääkategoriaan (Fraud tree):

  1.  Korruptio – esimerkiksi eturistiriidat, lahjonta ja kiristys.
  2.  Omaisuuden väärinkäyttö – esimerkiksi varojen ja muun omaisuuden luvaton käyttö, varkaudet ja petokset.
  3.  Vilpilliset lausumat tilinpäätökseen liittyen.

ACFE:n julkaiseman Report to the Nations– tutkimuksen arvion mukaan ammatillisten väärinkäytösten vuoksi yritykset menettävät keskimäärin 5% tuloistaan. Väärinkäytös on keskimäärin ehtinyt jatkua 16 kuukautta ennen kuin se havaitaan. Mitä kauemmin väärinkäytös jatkuu, sitä suuremmaksi organisaation menetykset kasvavat. Menetykset jäävät usein kokonaan tai osittain pysyviksi.

ACFE:n missiona on auttaa jäsenistöään havaitsemaan ja torjumaan ammatillisia väärinkäytöksiä ja ns. ”valkokaulusrikollisuutta”.  Tervetuloa mukaan ACFE:n Suomen osaston (ACFE Finland ry) toimintaan toteuttamaan missiota yhdessä!

Don’t let fraud be your organization’s F-word! – Bethmara Kessler

 

Liittymistarjous uusille jäsenille

Finland Chapter logo

International Fraud Awareness Week kunniaksi ACFE Finland ry tarjoaa mahdollisuuden liittyen yhdistyksen jäseneksi ajalla 18.-24.11.2019 ainoastaan vuoden 2020 vuosimaksun hinnalla, eli loppuvuosi 2019 mukaan lukien joulukuun tilaisuus 16.12.2019 ilmaiseksi (tilaisuuteen on rajallinen osallistujamäärä).

Jäsenhakemuksen voit täyttää täällä, tervetuloa mukaan toimintaan ja verkostoitumaan alan ammattilaisten kanssa!

Yhdistyksen kokous joulukuussa 16.12.2019

Finland Chapter logo

Yhdistyksen kokous – joulukuu 2019

ACFE Finland ry kokous – joulukuu // CPE 1

16.12.2019 klo 14:30 – 16:30

Kokouspaikka: Postitalo Spaces, Mannerheimin aukio 1, Helsinki

Puhujavieraana Valtionsyyttäjä Tuire Tamminiemi, aiheena:
Syyttäjien ja esitutkintaviranomaisten näkökulma korruptiorikoksiin ja etenkin korkeaan näyttökynnykseen

Puheenvuoron jälkeen on aikaa yhteiselle keskustelulle, seurustelulle ja verkostoitumiselle glögin merkeissä.

Tilaisuus on ilmainen ACFE Finland ry:n jäsenille, muille osallistumismaksu on 60 euroa.

Maksimiosallistujamäärä 25 henkilöä.

Ilmoittautumislinkki

Tervetuloa!

Tulevia ACFE koulutuksia Euroopassa

Finland-chapter-web-header

ACFE järjestää useita korkeatasoisia koulutuksia Euroopassa:

CFE Exam review kurssit, jotka tukevat Certified Fraud Examiner (CFE) tentin suorittamista:

CFE Exam review course Sofia, Bulgaria 25.-28.10.2019

CFE Exam review course Ateena, Kreikka 2.-5.11.2019

CFE Exam review course Madrid, Espanja 4.-7.11.2019

CFE Exam review course Amsterdam, Alankomaat 11.-15.11.2019

CFE Exam review course München, Saksa 18.-22.11.2019

CFE Exam review course Pariisi, Ranska 25.-29.11.2019

CFE Exam review course Frankfurt, Saksa 23.-27.3.2020

Muut kurssit:

Conducting Internal Investigations Amsterdam, Alankomaat 7.-8.11.2019

Lisätietoja koulutustarjonnasta löytyy koulutuskalenterista.

 

 

Hakuaika ACFE vapaaehtoistehtäviin

Finland-chapter-web-header

Hakuaika vapaaehtoistehtäviin globaalin ACFE:n komiteoihin on käynnissä 1.10.-1.12.2019.

ACFE hakee vapaaehtoisia

  1. Chapter Leader komiteaan (ACFE:n paikallisten osastojen vastuutehtävissä toimiville),
  2.  Higher Education komiteaan (opetustehtävissä toimiville CFE:lle) sekä
  3.  Scholarship komitea (huom: hakuaika 1.10.2019-31.3.2020).

Lisätietoja vapaaehtoistehtävistä sekä hakulomakkeet löytyvät: www.acfe.com/volunteer.aspx

Yhdistyksen kokous lokakuussa 21.10.2019

ACFE Finland ry kokous – lokakuu

21.10.2019 klo 15:30 – 17:30

Kokouspaikka: Hotelli Helka kokoustila Koivu. Osoite: Pohjoinen Rautatiekatu 23, HELSINKI.

Teema: Väärinkäytöstutkinnat – 2 CPE

Inbound corruption

Inbound korruptioon liittyvät mm. lahjonta, kiristys ja eturistiriidat. Inbound korruptiosta ilmiönä ja sen tutkimisesta puhumassa kansainvälisesti kokenut väärinkäytöstutkija.

Puhujana Olli Turakainen, Cargotec

Valehtelun anatomia

mitä jokaisen väärinkäytöstutkijan kannattaa tietää valehtelusta

Puhujana Paula Niemi, ACFE Finland ry pj.

Ilmoittautuminen täältä.

Tilaisuus on ilmainen ACFE Finland ry:n jäsenille, muille osallistumismaksu on 60 euroa.

Tervetuloa!

Anti-Fraud Technology Benchmarking Report

Finland Chapter logo

ACFE ja SAS teettivät yhteistyössä teknologia benchmarking tutkimuksen väärinkäytöksiin liittyen helmikuussa 2019.

Tutkimuksessa selvitettiin mm. miten organisaatiot käyttävät data-analytiikkaa väärinkäytösten torjunnassa, minkälaista teknologiaa käytetään apuna sekä minkälaisia haasteita uuden teknologian käyttöönottoon liittyy.

Tutkimukseen osallistui 1055 vastaajaa ja tulokset ovat globaalin ACFE:n jäsenille luettavissa ilmaiseksi täältä:

https://www.acfe.com/technology-benchmarking-report.aspx

Save the date: 22.08.2019

Finland Chapter logo

Seuraava ACFE Finland ry:n kokous on elokuussa. Tapaamme 22.8. klo 15:30-17:30 Helsingissä, paikkana Rikhardinkadun kirjasto.

Aiheena etiikka, eli kokous on loistava tilaisuus kerätä tarvittavat 2 CPE:tä eettisistä asioista!

Puhujana Niina Ratsula Code of Conduct Company Oy:stä. Niina on yhdessä Anna Rombergin kanssa toteuttanut Nordic Business Ethics Surveyn, jonka tuloksista kuulemme tarkemmin kokouksessa.

Voit tutustua tutkimukseen ja Nordic Business Ethics networkiin ennalta täältä: https://www.nordicbusinessethics.com/

Ilmoittaudu mukaan täältä. Tilaisuus on maksuton ACFE Finland ry: jäsenille, muille osallistumismaksu on 60 euroa.

Tervetuloa!