About jonmakinen

This author has not yet filled in any details.
So far jonmakinen has created 27 blog entries.

Yhdistyksen kokous joulukuussa 16.12.2019

Finland Chapter logo

Yhdistyksen kokous – joulukuu 2019

ACFE Finland ry kokous – joulukuu // CPE 1

16.12.2019 klo 14:30 – 16:30

Kokouspaikka: Postitalo Spaces, Mannerheimin aukio 1, Helsinki

Puhujavieraana Valtionsyyttäjä Tuire Tamminiemi, aiheena:
Syyttäjien ja esitutkintaviranomaisten näkökulma korruptiorikoksiin ja etenkin korkeaan näyttökynnykseen

Puheenvuoron jälkeen on aikaa yhteiselle keskustelulle, seurustelulle ja verkostoitumiselle glögin merkeissä.

Tilaisuus on ilmainen ACFE Finland ry:n jäsenille, muille osallistumismaksu on 60 euroa.

Maksimiosallistujamäärä 25 henkilöä.

Ilmoittautumislinkki

Tervetuloa!

By |2019-11-14T19:14:58+00:00November 14, 2019|

Tulevia ACFE koulutuksia Euroopassa

Finland-chapter-web-header

ACFE järjestää useita korkeatasoisia koulutuksia Euroopassa:

CFE Exam review kurssit, jotka tukevat Certified Fraud Examiner (CFE) tentin suorittamista:

CFE Exam review course Sofia, Bulgaria 25.-28.10.2019

CFE Exam review course Ateena, Kreikka 2.-5.11.2019

CFE Exam review course Madrid, Espanja 4.-7.11.2019

CFE Exam review course Amsterdam, Alankomaat 11.-15.11.2019

CFE Exam review course München, Saksa 18.-22.11.2019

CFE Exam review course Pariisi, Ranska 25.-29.11.2019

CFE Exam review course Frankfurt, Saksa 23.-27.3.2020

Muut kurssit:

Conducting Internal Investigations Amsterdam, Alankomaat 7.-8.11.2019

Lisätietoja koulutustarjonnasta löytyy koulutuskalenterista.

 

 

By |2019-10-20T13:15:49+00:00October 20, 2019|

Hakuaika ACFE vapaaehtoistehtäviin

Finland-chapter-web-header

Hakuaika vapaaehtoistehtäviin globaalin ACFE:n komiteoihin on käynnissä 1.10.-1.12.2019.

ACFE hakee vapaaehtoisia

  1. Chapter Leader komiteaan (ACFE:n paikallisten osastojen vastuutehtävissä toimiville),
  2.  Higher Education komiteaan (opetustehtävissä toimiville CFE:lle) sekä
  3.  Scholarship komitea (huom: hakuaika 1.10.2019-31.3.2020).

Lisätietoja vapaaehtoistehtävistä sekä hakulomakkeet löytyvät: www.acfe.com/volunteer.aspx

By |2019-10-20T12:51:08+00:00October 20, 2019|

Yhdistyksen kokous lokakuussa 21.10.2019

ACFE Finland ry kokous – lokakuu

21.10.2019 klo 15:30 – 17:30

Kokouspaikka: Hotelli Helka kokoustila Koivu. Osoite: Pohjoinen Rautatiekatu 23, HELSINKI.

Teema: Väärinkäytöstutkinnat – 2 CPE

Inbound corruption

Inbound korruptioon liittyvät mm. lahjonta, kiristys ja eturistiriidat. Inbound korruptiosta ilmiönä ja sen tutkimisesta puhumassa kansainvälisesti kokenut väärinkäytöstutkija.

Puhujana Olli Turakainen, Cargotec

Valehtelun anatomia

– mitä jokaisen väärinkäytöstutkijan kannattaa tietää valehtelusta

Puhujana Paula Niemi, ACFE Finland ry pj.

Ilmoittautuminen täältä.

Tilaisuus on ilmainen ACFE Finland ry:n jäsenille, muille osallistumismaksu on 60 euroa.

Tervetuloa!

By |2019-09-17T10:33:03+00:00September 17, 2019|

Anti-Fraud Technology Benchmarking Report

Finland Chapter logo

ACFE ja SAS teettivät yhteistyössä teknologia benchmarking tutkimuksen väärinkäytöksiin liittyen helmikuussa 2019.

Tutkimuksessa selvitettiin mm. miten organisaatiot käyttävät data-analytiikkaa väärinkäytösten torjunnassa, minkälaista teknologiaa käytetään apuna sekä minkälaisia haasteita uuden teknologian käyttöönottoon liittyy.

Tutkimukseen osallistui 1055 vastaajaa ja tulokset ovat globaalin ACFE:n jäsenille luettavissa ilmaiseksi täältä:

https://www.acfe.com/technology-benchmarking-report.aspx

By |2019-09-17T10:10:49+00:00September 17, 2019|
Go to Top