Ammatilliset väärinkäytökset

Fraud-Week-Logo-horizontal

Ammatillisilla väärinkäytöksillä tarkoitetaan väärinkäytöksiä, jotka tapahtuvat organisaation vahingoksi ja joiden tekijöinä ovat organisaation työntekijät, johtajat tai omistajat.

Ammatilliset väärinkäytökset voidaan luokitella kolmeen pääkategoriaan (Fraud tree):

  1.  Korruptio – esimerkiksi eturistiriidat, lahjonta ja kiristys.
  2.  Omaisuuden väärinkäyttö – esimerkiksi varojen ja muun omaisuuden luvaton käyttö, varkaudet ja petokset.
  3.  Vilpilliset lausumat tilinpäätökseen liittyen.

ACFE:n julkaiseman Report to the Nations– tutkimuksen arvion mukaan ammatillisten väärinkäytösten vuoksi yritykset menettävät keskimäärin 5% tuloistaan. Väärinkäytös on keskimäärin ehtinyt jatkua 16 kuukautta ennen kuin se havaitaan. Mitä kauemmin väärinkäytös jatkuu, sitä suuremmaksi organisaation menetykset kasvavat. Menetykset jäävät usein kokonaan tai osittain pysyviksi.

ACFE:n missiona on auttaa jäsenistöään havaitsemaan ja torjumaan ammatillisia väärinkäytöksiä ja ns. ”valkokaulusrikollisuutta”.  Tervetuloa mukaan ACFE:n Suomen osaston (ACFE Finland ry) toimintaan toteuttamaan missiota yhdessä!

Don’t let fraud be your organization’s F-word! – Bethmara Kessler

 

Liittymistarjous uusille jäsenille

Finland Chapter logo

International Fraud Awareness Week kunniaksi ACFE Finland ry tarjoaa mahdollisuuden liittyen yhdistyksen jäseneksi ajalla 18.-24.11.2019 ainoastaan vuoden 2020 vuosimaksun hinnalla, eli loppuvuosi 2019 mukaan lukien joulukuun tilaisuus 16.12.2019 ilmaiseksi (tilaisuuteen on rajallinen osallistujamäärä).

Jäsenhakemuksen voit täyttää täällä, tervetuloa mukaan toimintaan ja verkostoitumaan alan ammattilaisten kanssa!

Yhdistyksen kokous joulukuussa 16.12.2019

Finland Chapter logo

Yhdistyksen kokous – joulukuu 2019

ACFE Finland ry kokous – joulukuu // CPE 1

16.12.2019 klo 14:30 – 16:30

Kokouspaikka: Postitalo Spaces, Mannerheimin aukio 1, Helsinki

Puhujavieraana Valtionsyyttäjä Tuire Tamminiemi, aiheena:
Syyttäjien ja esitutkintaviranomaisten näkökulma korruptiorikoksiin ja etenkin korkeaan näyttökynnykseen

Puheenvuoron jälkeen on aikaa yhteiselle keskustelulle, seurustelulle ja verkostoitumiselle glögin merkeissä.

Tilaisuus on ilmainen ACFE Finland ry:n jäsenille, muille osallistumismaksu on 60 euroa.

Maksimiosallistujamäärä 25 henkilöä.

Ilmoittautumislinkki

Tervetuloa!

Tulevia ACFE koulutuksia Euroopassa

Finland-chapter-web-header

ACFE järjestää useita korkeatasoisia koulutuksia Euroopassa:

CFE Exam review kurssit, jotka tukevat Certified Fraud Examiner (CFE) tentin suorittamista:

CFE Exam review course Sofia, Bulgaria 25.-28.10.2019

CFE Exam review course Ateena, Kreikka 2.-5.11.2019

CFE Exam review course Madrid, Espanja 4.-7.11.2019

CFE Exam review course Amsterdam, Alankomaat 11.-15.11.2019

CFE Exam review course München, Saksa 18.-22.11.2019

CFE Exam review course Pariisi, Ranska 25.-29.11.2019

CFE Exam review course Frankfurt, Saksa 23.-27.3.2020

Muut kurssit:

Conducting Internal Investigations Amsterdam, Alankomaat 7.-8.11.2019

Lisätietoja koulutustarjonnasta löytyy koulutuskalenterista.

 

 

Hakuaika ACFE vapaaehtoistehtäviin

Finland-chapter-web-header

Hakuaika vapaaehtoistehtäviin globaalin ACFE:n komiteoihin on käynnissä 1.10.-1.12.2019.

ACFE hakee vapaaehtoisia

  1. Chapter Leader komiteaan (ACFE:n paikallisten osastojen vastuutehtävissä toimiville),
  2.  Higher Education komiteaan (opetustehtävissä toimiville CFE:lle) sekä
  3.  Scholarship komitea (huom: hakuaika 1.10.2019-31.3.2020).

Lisätietoja vapaaehtoistehtävistä sekä hakulomakkeet löytyvät: www.acfe.com/volunteer.aspx

Yhdistyksen kokous lokakuussa 21.10.2019

ACFE Finland ry kokous – lokakuu

21.10.2019 klo 15:30 – 17:30

Kokouspaikka: Hotelli Helka kokoustila Koivu. Osoite: Pohjoinen Rautatiekatu 23, HELSINKI.

Teema: Väärinkäytöstutkinnat – 2 CPE

Inbound corruption

Inbound korruptioon liittyvät mm. lahjonta, kiristys ja eturistiriidat. Inbound korruptiosta ilmiönä ja sen tutkimisesta puhumassa kansainvälisesti kokenut väärinkäytöstutkija.

Puhujana Olli Turakainen, Cargotec

Valehtelun anatomia

mitä jokaisen väärinkäytöstutkijan kannattaa tietää valehtelusta

Puhujana Paula Niemi, ACFE Finland ry pj.

Ilmoittautuminen täältä.

Tilaisuus on ilmainen ACFE Finland ry:n jäsenille, muille osallistumismaksu on 60 euroa.

Tervetuloa!

Anti-Fraud Technology Benchmarking Report

Finland Chapter logo

ACFE ja SAS teettivät yhteistyössä teknologia benchmarking tutkimuksen väärinkäytöksiin liittyen helmikuussa 2019.

Tutkimuksessa selvitettiin mm. miten organisaatiot käyttävät data-analytiikkaa väärinkäytösten torjunnassa, minkälaista teknologiaa käytetään apuna sekä minkälaisia haasteita uuden teknologian käyttöönottoon liittyy.

Tutkimukseen osallistui 1055 vastaajaa ja tulokset ovat globaalin ACFE:n jäsenille luettavissa ilmaiseksi täältä:

https://www.acfe.com/technology-benchmarking-report.aspx

Save the date: 22.08.2019

Finland Chapter logo

Seuraava ACFE Finland ry:n kokous on elokuussa. Tapaamme 22.8. klo 15:30-17:30 Helsingissä, paikkana Rikhardinkadun kirjasto.

Aiheena etiikka, eli kokous on loistava tilaisuus kerätä tarvittavat 2 CPE:tä eettisistä asioista!

Puhujana Niina Ratsula Code of Conduct Company Oy:stä. Niina on yhdessä Anna Rombergin kanssa toteuttanut Nordic Business Ethics Surveyn, jonka tuloksista kuulemme tarkemmin kokouksessa.

Voit tutustua tutkimukseen ja Nordic Business Ethics networkiin ennalta täältä: https://www.nordicbusinessethics.com/

Ilmoittaudu mukaan täältä. Tilaisuus on maksuton ACFE Finland ry: jäsenille, muille osallistumismaksu on 60 euroa.

Tervetuloa!

 

Kutsu vuosikokoukseen 16.05.2019

Finland Chapter logo

ACFE Finland ry:n yhdistyksen kokous (2 CPE)

Aika: 16.05.2019 klo 15:30-18:00

Paikka: Postitalo, Mannerheimin aukio 1, Helsinki

Ilmoittaudu mukaan tästä.

Teemana: Korruptio

Ohjelma:

  1. Vuosikokouksen sääntömääräiset asiat
  2. Korruptio-teema, puhujina:

Viivi Lajunen, FRA: Suomalainen korruptio, onko sitä?

– Tunnistammeko korruption, jos näemme sen mediassa?

– Kokemuksia julkisen sektorin toiminnasta

– Korruptiontorjunnan nykytila Suomessa.

Ville Kivistö, Bird & Bird: Lahjontarikosten tulkintakysymykset ja näytön arviointi.

3. Vapaata verkostoitumista virvokkeiden äärellä

Tilaisuuden tilat ja tarjoilut sponsoroi FRA https://www.forensicrisk.com/

Ilmoittaudu mukaan tästä. Paikkoja rajoitettu määrä.

Tilaisuus on maksuton ACFE Finland ry:n jäsenille, muille osallistumismaksu 60.00EUR.

Voit hakea jäsenyyttä täyttämällä hakemuksen osoitteessa: https://acfefinland.com/membership/

Yhdistyksen kokous – Maaliskuu 2019

Finland Chapter logo

ACFE Finland ry:n yhdistyksen kokous (2 CPE)

Aika: 12.03.2019 klo 15:30-17:30

Paikka: Nordea, Aleksis Kiven katu 7 (pääsisäänkäynti)

Teemana: Väärinkäytösten ennaltaehkäisy

Ohjelma:

Pankin rooli väärinkäytösten estämisessä

– Pankin toimet

– Trendejä

Puhujina: Kim Siren (Nordea), Lasse Riihimäki (Nordea)

Onnistunut Code of Conduct jalkauttaminen

Puhujana: Harri Spolander (Fortum)

Ilmoittauttaudu tästä! Ilmoittautua voit 4.3.2019 asti niin kauan kun paikkoja on vapaana.

Tilaisuus on maksuton ACFE Finland ry:n jäsenille, muille osallistumismaksu 60.00EUR.

Voit hakea jäsenyyttä täyttämällä hakemuksen osoitteessa: https://acfefinland.com/membership/

Save the date: Seuraava tapaaminen ja yhdistyksen vuosikokous 16.05.2019 klo 15:30-18:00.