Yhdistyksen tilaisuus elokuussa 2020

ACFE Finland ry yhdistyksen tapaaminen elokuu // 2 CPE pistettä

13.08.2020 klo 16:00-18:00

Kokouspaikka: Tapaaminen järjestetään etänä Teamsin kautta (Huom! Muutos alkuperäiseen ilmoitukseen, päivitetty 10.8.2020)

Teema: Väärinkäytökset ja niiden tutkinta

Puhujat:

Klaus Krokfors, Johtava tilintarkastaja, Valtiontalouden tarkastusvirasto

– Väärinkäytökset julkishallinnossa

Piia Haataja, Ethics & Compliance Counsel, Huhtamäki

– Väärinkäytöstutkinta ja yhteistyö sidosryhmien ja viranomaisten kanssa

Tilaisuus on ilmainen ACFE Finland ry:n jäsenille, muille osallistumismaksu on 60 euroa.

Maksimiosallistujamäärä 25 henkilöä.

Ilmoittautumislinkki

Tervetuloa!

2020 Report to the Nations

ACFE on julkaissut 2020 Report to the Nations – raportin.

Report to the Nations on ACFE:n vuodesta 1996 sertifioituneille jäsenilleen (CFE) toteuttama kyselytutkimus, jolla selvitetään todellisten tutkittujen ammatillisten väärinkäytöstapausten pohjalta ammatillisten väärinkäytösten kustannuksia ja vaikutuksia organisaatioille.

Tänä vuonna julkaistu raportti on yhdestoista tutkimus, ja se sisältää dataa 125 eri maasta, yhteensä 2504 väärinkäytöstapausta joiden yhteenlasketut menetykset ovat 3.6BUSD. Näiden yhdentoista tutkimuksen aikana ACFE on analysoinut yhteensä n. 18.000 väärinkäytöstapausta.

Report to the Nations -tutkimuksen fokuksessa ovat mm.

– metodit joilla väärinkäytöksiä on organisaatioissa tehty,

– tavat, joilla väärinkäytökset ovat havaittu

– väärinkäytöksen uhreiksi joutuneiden organisaatioiden ominaispiirteet

– väärinkäytöksiin syyllistyneiden henkilöiden ominaispiirteet.

Raportti on vapaasti luettavissa ja ladattavissa täältä.

Kiinnostaako väärinkäytösten torjunta, havaitseminen ja tutkinta? Tervetuloa mukaan ACFE:n toimintaan! ACFE:n Suomen osastona toimivaan ACFE Finland ry voit liitty mukaan täältä. Yhdistys järjestää jäsenilleen keskimäärin 4-6 tapahtumaa vuosittain, joissa käsitellään ammatillisia väärinkäytöksiä ja niihin liittyviä ilmiöitä eri näkökulmista. Tapahtumista saat myös Continuous Professional Education CPE-pisteitä mm. CFE tutkinnon ylläpitoon.

ACFE Finland ry vuosikokoustiedote

ACFE Finland ry:n vuosikokous pidettiin etäyhteyksien kautta 27.5.2020.

Kokouksessa käsiteltiin yhdistyksen sääntömääräiset asiat.

Yhdistyksen hallituksessa toimivat seuraavan kaksivuotiskauden:

Paula Niemi, President (puheenjohtaja)

Tytti Saarinen, Vice President & Secretary (varapuheenjohtaja ja sihteeri)

Aino Haikara, Training Director (koulutusvastaava)

Heli Iirola, Treasurer (talousvastaava)

Klaus Krokfors, Board Member (hallituksen jäsen)

Niina Ratsula, Board Member (hallituksen jäsen)

Piia Haataja, Board Member (hallituksen jäsen)

Viivi Lajunen, Board Member (hallituksen jäsen).

Yhdistys päätti pitää jäsenmaksut ennallaan, jäsenhakemuslomakkeet löytyvät täältä. Lämpimästi tervetuloa mukaan toimintaan!

Yhdistyksen kokous – maaliskuu 2020

Finland Chapter logo

Yhdistyksen kokous – maaliskuu 2020

ACFE Finland ry kokous – maaliskuu // CPE 2

10.03.2020 klo 15:30 – 18:00

Kokouspaikka: Espoo Keilalahdentie 2-4 Fortum toimitilat (tarkempi paikka ilmoitetaan myöhemmin ilmoittautuneille).

Teemana kokouksessa on väärinkäytösten ennaltaehkäisy: väärinkäytösriskien arviointi.

Voiko väärinkäytöksen organisaatiossa estää jo etukäteen? Puhuja: Juha-Matti Laurio

Juha-Matti Lauriolta on ilmestynyt kirjat Talousrikosten ennaltaehkäisy ja havaitseminen sekä Talousrikosten tutkinta ja tutkintapyynnön laatiminen, jotka ovat saatavilla Kauppakamarin verkkokaupasta.

Väärinkäytösriskien arviointi. Puhuja: Paula Niemi

Käymme läpi 2019 ACFE Europe seminaarin antia väärinkäytösriskien arviointiin liittyen, sekä lyhyen case esimerkin väärinkäytösriskien tunnistamisesta.

Tilaisuus on ilmainen ACFE Finland ry:n jäsenille, muille osallistumismaksu on 60 euroa.

Maksimiosallistujamäärä 30 henkilöä.

Ilmoittaudu mukaan tästä

Tervetuloa!

2020 ACFE Fraud Conference Europe

conf-logo

ACFE järjestää huhtikuussa 5.-7. päivä Kööpenhaminassa 2020 ACFE Fraud Conference Europe seminaarin.

Rekisteröitymällä 5.3.2020 mennessä säästät 125€ osallistumismaksusta!

Seminaariin on myös ryhmäalennuksia 3, 5 ja 10 hengen ryhmille, eli kannattaa ottaa kollegat mukaan. Lisätietoja seminaarin hinnoittelusta täältä.

Tapahtuman esite on luettavissa täältä.

Tapahtuma on loistava tilaisuus verkostoitua muiden ACFE jäsenten sekä aiheesta kiinnostuneiden ammattilaisten kanssa, kuulla ajankohtaisista aiheista sekä kehittää omaa osaamista ja kerryttää CPE pisteitä.

***

conf-logo

ACFE organizes 2020 ACFE Fraud Conference Europe event in Copenhagen, Denmark on 5.-7. April 2020.

Register by 5. March 2020 to save 125€!

There are also group discounts available, the group discounts have price breaks for groups of 3, 5, and 10. The more that attend, the more each can save. Check out the site for the group pricing.

Joining the event is a great way to network with ACFE members and other fraud prevention professionals, develop your professional knowledge through interesting topical subjects and of course to earn CPEs.

 

Ammatilliset väärinkäytökset

Fraud-Week-Logo-horizontal

Ammatillisilla väärinkäytöksillä tarkoitetaan väärinkäytöksiä, jotka tapahtuvat organisaation vahingoksi ja joiden tekijöinä ovat organisaation työntekijät, johtajat tai omistajat.

Ammatilliset väärinkäytökset voidaan luokitella kolmeen pääkategoriaan (Fraud tree):

  1.  Korruptio – esimerkiksi eturistiriidat, lahjonta ja kiristys.
  2.  Omaisuuden väärinkäyttö – esimerkiksi varojen ja muun omaisuuden luvaton käyttö, varkaudet ja petokset.
  3.  Vilpilliset lausumat tilinpäätökseen liittyen.

ACFE:n julkaiseman Report to the Nations– tutkimuksen arvion mukaan ammatillisten väärinkäytösten vuoksi yritykset menettävät keskimäärin 5% tuloistaan. Väärinkäytös on keskimäärin ehtinyt jatkua 16 kuukautta ennen kuin se havaitaan. Mitä kauemmin väärinkäytös jatkuu, sitä suuremmaksi organisaation menetykset kasvavat. Menetykset jäävät usein kokonaan tai osittain pysyviksi.

ACFE:n missiona on auttaa jäsenistöään havaitsemaan ja torjumaan ammatillisia väärinkäytöksiä ja ns. ”valkokaulusrikollisuutta”.  Tervetuloa mukaan ACFE:n Suomen osaston (ACFE Finland ry) toimintaan toteuttamaan missiota yhdessä!

Don’t let fraud be your organization’s F-word! – Bethmara Kessler

 

Liittymistarjous uusille jäsenille

Finland Chapter logo

International Fraud Awareness Week kunniaksi ACFE Finland ry tarjoaa mahdollisuuden liittyen yhdistyksen jäseneksi ajalla 18.-24.11.2019 ainoastaan vuoden 2020 vuosimaksun hinnalla, eli loppuvuosi 2019 mukaan lukien joulukuun tilaisuus 16.12.2019 ilmaiseksi (tilaisuuteen on rajallinen osallistujamäärä).

Jäsenhakemuksen voit täyttää täällä, tervetuloa mukaan toimintaan ja verkostoitumaan alan ammattilaisten kanssa!

Yhdistyksen kokous joulukuussa 16.12.2019

Finland Chapter logo

Yhdistyksen kokous – joulukuu 2019

ACFE Finland ry kokous – joulukuu // CPE 1

16.12.2019 klo 14:30 – 16:30

Kokouspaikka: Postitalo Spaces, Mannerheimin aukio 1, Helsinki

Puhujavieraana Valtionsyyttäjä Tuire Tamminiemi, aiheena:
Syyttäjien ja esitutkintaviranomaisten näkökulma korruptiorikoksiin ja etenkin korkeaan näyttökynnykseen

Puheenvuoron jälkeen on aikaa yhteiselle keskustelulle, seurustelulle ja verkostoitumiselle glögin merkeissä.

Tilaisuus on ilmainen ACFE Finland ry:n jäsenille, muille osallistumismaksu on 60 euroa.

Maksimiosallistujamäärä 25 henkilöä.

Ilmoittautumislinkki

Tervetuloa!

Tulevia ACFE koulutuksia Euroopassa

Finland-chapter-web-header

ACFE järjestää useita korkeatasoisia koulutuksia Euroopassa:

CFE Exam review kurssit, jotka tukevat Certified Fraud Examiner (CFE) tentin suorittamista:

CFE Exam review course Sofia, Bulgaria 25.-28.10.2019

CFE Exam review course Ateena, Kreikka 2.-5.11.2019

CFE Exam review course Madrid, Espanja 4.-7.11.2019

CFE Exam review course Amsterdam, Alankomaat 11.-15.11.2019

CFE Exam review course München, Saksa 18.-22.11.2019

CFE Exam review course Pariisi, Ranska 25.-29.11.2019

CFE Exam review course Frankfurt, Saksa 23.-27.3.2020

Muut kurssit:

Conducting Internal Investigations Amsterdam, Alankomaat 7.-8.11.2019

Lisätietoja koulutustarjonnasta löytyy koulutuskalenterista.

 

 

Hakuaika ACFE vapaaehtoistehtäviin

Finland-chapter-web-header

Hakuaika vapaaehtoistehtäviin globaalin ACFE:n komiteoihin on käynnissä 1.10.-1.12.2019.

ACFE hakee vapaaehtoisia

  1. Chapter Leader komiteaan (ACFE:n paikallisten osastojen vastuutehtävissä toimiville),
  2.  Higher Education komiteaan (opetustehtävissä toimiville CFE:lle) sekä
  3.  Scholarship komitea (huom: hakuaika 1.10.2019-31.3.2020).

Lisätietoja vapaaehtoistehtävistä sekä hakulomakkeet löytyvät: www.acfe.com/volunteer.aspx